Automatyczna toaleta publiczna Papilio UNO Wood w Knurowie

Czy toalety automatyczne są bezpieczne dla niepełnosprawnych?

Toalety automatyczne są bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Pozwalają zachować higieniczną czystość muszli klozetowej bez konieczności stałego dozoru osób sprzątających. Czy automatyczne WC jest odpowiednie i bezpieczne również dla osób niepełnosprawnych? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

toaleta automatyczna dla niepełnosprawnych

Jak działa toaleta automatyczna?

Zanim poruszymy kwestię bezpieczeństwa automatycznego WC dla osób niepełnosprawnych, wyjaśnimy, czym w ogóle cechuje się to rozwiązanie. Toaleta automatyczna to zazwyczaj wolnostojący obiekt, który różni się od tradycyjnej tym, że nie wymaga stałego dozoru osoby sprzątającej i pobierającej opłatę. To nowoczesne urządzenie, w którym w sposób automatyczny dochodzi do wymycia muszli klozetowej za pomocą urządzeń czyszczących. Dzięki ciśnieniowemu systemowi zautomatyzowany został również proces mycia podłogi, a automatyczny moduł umywalkowy RACCOON wyposażony w sensory ruchu, pozwala na bezdotykowe korzystanie z podajnika na mydło oraz mycie i suszenie rąk. Za ewentualne pobieranie opłaty odpowiada z kolei wrzutnik monet.

Automatyczna toaleta a bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych

Proces czyszczenia toalety automatycznej rozpoczyna się zawsze w momencie, kiedy użytkownik opuści kabinę bądź wnętrze obiektu. W nowoczesnych toaletach montowane są specjalne systemy wykrywające obecność człowieka, co zapobiega przypadkowemu włączeniu procesu czyszczenia. Za najskuteczniejszy system uznaje się wagę ukrytą w podłodze, która analizuje, czy na podłodze znajduje się osoba, czy też już opuściła kabinę. Wykorzystanie rozwiązań tego rodzaju gwarantuje, że system czyszczący nie włączy się w sytuacji, gdy użytkownik – zarówno niepełnosprawny, jak i pełnosprawny – będzie korzystał z toalety. To daje pewność, że toaleta automatyczna jest w pełni bezpieczna dla osób niepełnosprawnych.

toaleta publiczna przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przepisy prawa stanowią, że w ustępach publicznych – zarówno tych znajdujących się w budynkach, jak też w wolnostojących obiektach – przynajmniej jedna kabina musi być przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy jasno określają konkretne wymagania dotyczące wymiarów i parametrów technicznych (więcej na temat przeczytasz w naszym artykule „Toaleta publiczna – wymiary, przepisy, warunki techniczne„), jakimi powinna charakteryzować się toaleta publiczna dla niepełnosprawnych. To także gwarantuje bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zwykłą łazienką np. w urzędzie, czy też toaletą wolnostojącą automatyczną. Kabina przeznaczona dla osób niepełnosprawnych musi więc spełniać konkretne wymagania, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkownikom.

Wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych

Czym powinna zatem cechować się ubikacja dla niepełnosprawnych? Zgodnie z przepisami toaleta powinna mieć przestrzeń manewrową o wymiarach 1,57 x 1,57 m, która pozwala na swobodne poruszanie się osobom na wózkach. W toalecie muszą znaleźć się wzmocnione poręcze służące jako podpory stabilizujące. Solidna konstrukcja daje pewność, że użytkownik łatwo i bezpiecznie zajmie miejsce na misce ustępowej.
W pomieszczeniu musi znajdować się też niskoprofilowana podłoga antypoślizgowa bez progów, dzięki czemu bez większego trudu dostanie się do niej każda osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, o kulach czy z balkonikiem. Specjalny materiał zapobiegający poślizgowi zwiększa bezpieczeństwo korzystania. Kolejnym ważnym elementem są automatycznie zamykane drzwi. Dla osób niepełnosprawnych odwrócenie się i wychylenie poza kabinę w celu zamknięcia drzwi może być bardzo trudne. To proste rozwiązanie eliminuje ten problem w pełni.
Warto przy tym pamiętać też o dobrych praktykach przy projektowaniu takiej łazienki. Spełnienie wymogów określonych w przepisach jest obowiązkowe, ale poza tym zaleca się takie wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych, aby zapewniała ona komfort użytkownikom. W pomieszczeniu powinien więc znaleźć się uchwyt na papier toaletowy zamontowany na odpowiedniej wysokości, pozwalający na swobodne korzystanie osobom na wózku inwalidzkim. Ta sama kwestia dotyczy umywalki i dozownika na mydło – elementy te muszą znaleźć się na takiej wysokości, aby umożliwiały wygodne umycie rąk i nałożenie mydła na dłonie.