umywalka bezdotykowa

Jak działa umywalka bezdotykowa?

Łazienki i toalety, zwłaszcza publiczne, powinny spełniać najsurowsze wymagania pod względem higieny i bezpieczeństwa użytkowania. Ich wyposażenie powinno być praktyczne, bezawaryjne i łatwe w utrzymaniu czystości. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się umywalki bezdotykowe. To rozwiązanie coraz chętniej montowane nie tylko w miejscach publicznych, gdzie najłatwiej o rozprzestrzenianie wirusów i bakterii. Jak działa kran na fotokomórkę? Wyjaśniamy.

umywalka bezdotykowa

Bateria umywalkowa bezdotykowa – sposób działania

Umywalka zewnętrzna bezdotykowa to rodzaj armatury, który działa dzięki wykorzystaniu czujnika na podczerwień. Pod względem wizualnym niewiele różni się od tradycyjnej baterii umywalkowej. W przeciwieństwie do niej umywalka automatyczna nie posiada natomiast żadnych uchwytów ani dźwigni, które służą do regulowania temperatury bądź siły strumienia wody. Zwykle kran na fotokomórkę zajmuje też mniej miejsca.

W środku umywalki bezdotykowej znajduje się specjalny czujnik na podczerwień, który uruchamia strumień wody po wykryciu obecności rąk w obrębie ujścia wody. Gdy czujnik „dostrzeże” dłonie, może zareagować natychmiast lub z chwilowym opóźnieniem. Strumień wody może być blokowany automatycznie w chwili, kiedy urządzenie nie wykrywa rąk lub po kilkunastu sekundach. Zazwyczaj moment blokady jest zaprogramowany przez producenta, choć zdarza się, że niektóre umywalki bezdotykowe mają funkcję samodzielnego ustawienia czasu, po którym bateria umywalkowa bezdotykowa zablokuje płynącą wodę.

Dlaczego kran na fotokomórkę to dobry wybór?

automatyczna umywalka

Bateria umywalkowa z czujnikiem umożliwia ponadto zaprogramowanie temperatury i strumienia wody. To przydatne rozwiązanie zarówno w miejscach publicznych, jak i w domach prywatnych, zwłaszcza takich, w których są małe dzieci. Funkcja ta pozwala bowiem ograniczyć ryzyko ochlapania się bądź oparzenia. Ponadto bateria umywalkowa bezdotykowa wyposażona w tę opcję jest ekonomiczna w użyciu – dzięki wykorzystaniu funkcji regulacji strumienia pozwala ograniczyć pobór wody, co wpływa na obniżenie rachunków.

Na redukcję kosztów wpływ ma też automatyczne odcięcie wody w sytuacji, gdy nikt z niej nie korzysta. To świetne rozwiązanie dla osób zapominalskich, którym zdarza się zapomnieć o zakręceniu wody – dzięki funkcji automatycznego odcięcia strumienia nie trzeba obawiać się długotrwałego lania wody z kranu.

Kran bezdotykowy wyróżnia się nie tylko świetną funkcjonalnością, ale i estetycznym wyglądem. Nowoczesny, a jednocześnie dość uniwersalny wygląd sprawia, że bateria umywalkowa z czujnikiem znakomicie wpisuje się w niemal każdą przestrzeń. Jest szczególnie polecana do pomieszczeń zaaranżowanych w nowoczesnym stylu, zgodnym ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi.

Bezdotykowa umywalka zewnętrzna wyprodukowana z wysokogatunkowych materiałów cechuje się ponadto znakomitą wytrzymałością. Jest odporna na zarysowania, uderzenia, a nawet celowe niszczenie. To sprawia, że doskonale sprawdza się w toaletach publicznych, gdzie korzystają z niej każdego dnia tłumy użytkowników.