W jaki sposób oznacza się toalety?

Mimo, że z pozoru wydaje nam się, że oznaczenia toalet niezależnie od kraju są dla wszystkich tak samo zrozumiałe, często okazuje się, że pojawiające się w Polsce symbole mogą budzić wiele wątpliwości u obcokrajowców. Ponadto coraz to nowsze znaki graficzne i różne formy przedstawiania postaci kobiety lub mężczyzny również utrudniają intuicyjny wybór odpowiednich drzwi, co niekiedy prowadzi do pomyłek. Dzięki temu w przyszłości unikniemy wielu wątpliwości lub z łatwością wybierzemy czytelne oznaczenia podczas inwestycji w toaletę we własnej restauracji czy sklepie.

Toaleta – oznaczenia, które pojawiają się tylko w niektórych krajach

W przypadku takich miejsc użyteczności publicznej jak toaleta, oznaczenia powinny wyróżniać się czytelnością oraz uniwersalnością. W praktyce oznacza to, że powinny być zrozumiałe dla wszystkich osób bez względu na ich pochodzenie, status społeczny czy wiek (nie wliczając w to jednak małych dzieci). Mimo to wiele osób popełnia błąd, wierząc, że w takim pomieszczeniu jak toaleta damska znaczek zawsze wiąże się z kółkiem. Tymczasem w niektórych krajach tego typu oznaczenie może być niejasne i mylące. Z tego też powodu toaleta w samolocie lub w innym miejscu, w którym z reguły znajduje się wiele osób z różnych zakątków świata, będzie wyróżniała się specjalnie zaprojektowaną ikonką przypominającą sylwetkę kobiety w przypadku damskiej toalety i mężczyzny dla toalety męskiej. Dzięki temu, jeśli chodzi o takie miejsce jak toaleta, oznaczenie staje się jasne i zrozumiałe dla każdej osoby.

Warto również wspomnieć, że niektóre znaczki będące symbolami poszczególnych toalet i przedstawiające sylwetki kobiety lub mężczyzny, cechują się nie do końca przemyślanym projektem, który także może wzbudzać wątpliwości. Dlatego też podczas projektowania toalety publicznej warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób i wybrać taką grafikę, która będzie prezentowała się estetycznie oraz czytelnie. Godnymi uwagi propozycjami tego typu znaczków wyróżnia się między innymi firma Hamster Polska Sp. z o.o., która w swoich produktach stosuje nowoczesne, ale jednocześnie uniwersalne oznaczenia.

Symbole toalety dla osób z niepełnosprawnościami i dla rodziców z małymi dziećmi

Oprócz symboli dzielących toalety na damskie i męskie w miejscach publicznych nie powinno również zabraknąć nieco większych pomieszczeń dopasowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub do wygodnych zabiegów pielęgnacyjnych u mniejszych dzieci. Tego typu miejsca również warto oznaczyć w sposób, który dla każdej osoby będzie zrozumiały. Dlatego też powszechnie uznanym i stosowanym symbolem toalety dla osób z niepełnosprawnościami jest ikonka przedstawiająca człowieka na wózku. Takie oznaczenie pojawia się w wielu krajach i zapewnia potrzebującym osobom szereg ważnych udogodnień ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli chodzi o takie pomieszczenie jak toaleta, symbole stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami powinny również cechować się dobrą widocznością.

W przypadku rodziców z małymi dziećmi najczęściej można spotkać się z grafiką przedstawiającą rodzica z dzieckiem w trakcie przewijania. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że na większości oznaczeń osobą przewijającą dziecko będzie jego mama. Mimo to ze względu na coraz większą świadomość poszczególnych społeczeństw oraz na coraz częstsze angażowanie się w wychowanie dziecka obydwojga rodziców, producenci w ostatnich latach decydują się na tworzenie uniwersalnych symboli, które pozwolą każdemu poczuć się równo. To sprawia, że pomieszczenie dla rodzica i dziecka nie zawsze będzie przedstawione za pomocą znaku, do którego przywykliśmy. Dlatego też w przypadku tego typu toalet publicznych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na grafikę, na której będzie znajdowało się małe dziecko w towarzystwie osoby dorosłej.