automatyczna toaleta publiczna

Jak działa automatyczna toaleta publiczna?

Wiele polskich miast w dalszym ciągu zmaga się z problemem braku dostępności nowoczesnej, publicznej infrastruktury sanitarnej. Rozwiązaniem, które skutecznie rozwiązuje tę kwestię, jest automatyczna toaleta miejska. Jak działają tego rodzaju łazienki i dlaczego warto instalować je w przestrzeni publicznej?

Automatyczna toaleta publiczna Papilio UNO Wood w Knurowie

Automatyczne toalety publiczne – rozwiązanie idealne do miast

Nowocześnie wyposażone toalety miejskie to obiekty, które coraz częściej możemy spotkać w miejscach publicznych, które każdego dnia odwiedza spora liczba osób. W doskonały sposób rozwiązują one problem braku dostępu do łazienek, umożliwiają zaspokojenie podstawowych potrzeb sanitarnych i higienicznych w przestrzeni miejskiej. Jednocześnie ich nowoczesny design oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że automatyczne toalety publiczne idealnie wpisują się w krajobraz współczesnych metropolii.

Czym wyróżnia się automatyczna toaleta?

Istnieje kilka charakterystycznych cech, którymi charakteryzuje się tego rodzaju infrastruktura. Przede wszystkim zautomatyzowana toaleta miejska na tle tradycyjnych rozwiązań wyróżnia się wyposażeniem oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi, takimi jak np.:

  • System automatycznego zmywania, suszenia i dezynfekcji muszli ustępowej wraz z systemem ciśnieniowego, automatycznego zmywania podłogi
  • mechanizm automatycznego otwierania drzwi wejściowych,
  • elektroniczny kontroler wrzucanych monet z ekranem,
  • wandaloodporna konstrukcja oraz przystosowanie dla osób niepełnosprawnych,
  • czujniki wykrywające obecność osób w kabinie,
  • zasilacz z akumulatorem, zapewniającym sprawne działanie systemu w razie braku prądu,
  • urządzenia do pomiaru ciśnienia wody w sieci oraz napięcia elektrycznego,

a także wiele innych zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dzięki którym automatyczna toaleta jest w pełni bezobsługowa i jednocześnie bardzo wygodna dla użytkowników.

Automatyczna toaleta publiczna – zasada działania

Najważniejszym elementem, który różni tradycyjne WC i automatyczne toalety publiczne jest zautomatyzowany system czyszczenia stosowany w przypadku tych drugich obiektów. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń czyszczących nowoczesne wolnostojące sanitariaty nie wymagają stałego nadzoru osób odpowiedzialnych za czystość. Toaleta miejska sama wykrywa obecność osób w środku, dzięki specjalistycznym czujnikom (np. wagi wbudowanej w podłodze). Po opuszczeniu kabiny przez użytkownika proces czyszczenia uruchamia się automatycznie. Funkcja pobierania opłat w tego rodzaju łazienkach również odbywa się w sposób zautomatyzowany, dzięki zamkom wrzutowym lub terminalom płatniczym.

automatyczna toaleta publiczna

Toaleta miejska i jej kluczowe właściwości

Warto dodać, że automatyczna toaleta miejska to rozwiązanie, które wygrywa nie tylko wygodą i nowoczesnymi rozwiązaniami, ale również solidną, wytrzymałą na zniszczenia konstrukcją. Wszystkie urządzenia w tego rodzaju obiektach montuje się w sposób odporny na akty wandalizmu, a do ich produkcji wykorzystywane są odporne na uszkodzenia materiały. Ramowa lub żelbetowa konstrukcja zapewniają wieloletnią odporność na czynniki pogodowe oraz eksploatację. Z kolei wyposażenie ze stali nierdzewnej INOX oprócz trwałości gwarantuje odpowiedni komfort użytkowy, łatwe utrzymanie w czystości oraz wysoki stopień ochrony przeciwwirusowej i antybakteryjnej.

Infrastruktura przystosowana dla niepełnosprawnych

Przy projektowaniu tego rodzaju sanitariatów szczególny nacisk kładzie się na ich konstrukcyjne dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Toaleta publiczna – wymiary, przepisy, warunki techniczne„). Automatyczne toalety publiczne wyposażane są w bezpieczne poręcze oraz uchwyty, odpowiednio szerokie wejścia oraz przestronne kabiny, które pozwalają na swobodne korzystanie przez osoby z ograniczeniami ruchowymi. Bardzo ważne jest też umieszczenie wszystkich niezbędnych urządzeń na odpowiedniej wysokości, tak, aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z nich w sposób bezpieczny i komfortowy.