Toalety publiczne wolnostojące to pozornie zwyczajny element przestrzeni miejskiej, na który zwykle nie zwracamy uwagi, spiesząc się do pracy czy sklepu. O tym, jak ważna jest taka toaleta, przekonał się jednak każdy, kto choć raz musiał z niej skorzystać. Jakie wymogi muszą spełniać te obiekty i gdzie można je wybudować?
Toaleta publiczna sprzed setek lat
Dla wielu osób pewnym zaskoczeniem może być fakt, że publiczne WC wcale nie są wynalazkiem czasów nowożytnych. Pierwsze publiczne toalety znane były już w starożytności. W Egipcie, Babilonie, Chinach czy na Krecie funkcjonowały toalety koedukacyjne. Często obejmowały nawet 50 stanowisk umieszczonych naprzeciwko siebie w jednym pomieszczeniu. Co ciekawe, z toalet tych korzystano bez skrępowania zbiorowo. Pierwsze toalety publiczne stanowiły wręcz miejsce spotkań, w którym można poplotkować z towarzyszami.
W kolejnych wiekach ze sprawą toalet i samą higieną społeczeństw bywało różnie. Nastąpił wręcz regres w kwestiach higienicznych. Dopiero w XIX wieku zwyczaje sanitarne zaczęły się poprawiać. Obecnie w każdym budynku publicznym, a często też w przestrzeni miejskiej musi znajdować się odpowiednio urządzona toaleta publiczna.
Jakie warunki techniczne muszą spełniać publiczne toalety wolnostojące?
Nowoczesne toalety publiczne powinny spełniać szereg obowiązujących przepisów prawnych i norm sanitarno-higienicznych. Od tego zależy nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo użytkowania obiektów. Szczegółowe wytyczne dotyczące sanitariatów w przestrzeni publicznej określa Prawo Budowlane i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warunki te dotyczą przede wszystkim minimalnych wymiarów pomieszczeń oraz liczby toalet, pisuarów i umywalek. To z kolei zależy od liczby osób, które będą z nich korzystać.
Obecnie automatyczna toaleta wolnostojąca musi być tak urządzona, aby jej użytkownicy cieszyli się pełnym komfortem i prywatnością na wysokim poziomie. Ciepła woda, mydło, papierowe ręczniki, lustro nad umywalką, suszarka do rąk, fotokomórka i solidne zamknięcie w drzwiach to standardowe wyposażenie publicznych szaletów. Najważniejszą kwestią w takich miejscach jest rzecz jasna higiena. Czasy, gdy toaleta wolnostojąca na rynku czy w pobliżu dworca odstraszała zapachem i poziomem czystości, na szczęście minęły. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, np. funkcji samomyjącej, zapewnia czystość i schludność kabin. To pozwala wyeliminować lub znacznie ograniczyć konieczność korzystania z zewnętrznego serwisu sprzątającego.
Gdzie postawić toaletę wolnostojącą publiczną?
Wolnostojące toalety publiczne są powszechnie stawiane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których przechodnie nie mają dostępu do WC innego rodzaju, takiego jak np. łazienka w budynku instytucji publicznej. Obiekty tego typu są zatem częstym elementem przestrzeni w centrach miast, na dużych osiedlach, starówkach, koło dworców, ale też w pobliżu plaż czy kościołów. Są montowane na terenie ogródków działkowych, w parkach oraz na innych terenach zielonych, tłumnie odwiedzanych przez mieszkańców.
Toalety wolnostojące są obowiązkowym elementem architektury dużych miast, ale również mniejszych miasteczek, w tym zwłaszcza ośrodków wycieczkowych, w których zapotrzebowanie na usługi sanitarne jest bardzo duże. Publiczne WC są niezbędne wszędzie tam, gdzie występuje stały przepływ ludzi, a tym samym konieczne jest zapewnienie im wygodnego i bezpiecznego dostępu do łazienki.