Według różnych badań nawet połowa mieszkańców miasta może nie być zadowolona z publicznych szaletów. Wśród najczęściej wskazywanych problemów wymienia się słabą dostępność, trudność w ich znalezieniu oraz stopień dewastacji. Miejskie WC nie zachęca więc do skorzystania nawet wtedy, gdy istnieje taka możliwość. Ta kwestia jest mimo wszystko wciąż spychana na drugi, jeśli nie na dalszy plan. Tymczasem nie da się zbudować smart city bez wysłuchania potrzeb mieszkańców.
Inteligentne rozwiązania w miejskim WC
Idea inteligentnego miasta opiera się na przede wszystkim na podniesieniu jakości życia przebywających w nim osób. Dotyczy to np. łatwiejszej lokalizacji ważnych obiektów. Miejska toaleta nie może więc być ukryta w jakimś zaułku albo zasłonięta budynkami. Dlatego zarządcy smart city na świecie stawiają na budowę nowoczesnych oraz designerskich ustępów. Dzięki temu doskonale wpisują się w okoliczną architekturę, sprawiają dobre wrażenie i – przede wszystkim – ułatwiają znalezienie miejskiego WC. Wystarczy zaktualizować informację o obiekcie w internecie oraz wyposażyć go w czytelne oznaczenia.
To oczywiście nie wszystko. Smart cities stawiają na pełną automatykę. Dzięki temu wszystko działa nawet bez ingerencji, co pozwala na dostęp do toalet o każdej porze dnia i nocy. Co potrafi automatyczna toaleta miejska w inteligentnym mieście? Między innymi przeprowadzić mycie podłogi oraz muszli ustępowej wraz z jej dezynfekcją i suszeniem. Ponadto może być wyposażona w automatyczne drzwi przesuwne. W skład inteligentnych rozwiązań zaliczyć można także bezdotykowe umywalki RACCON. Do tego dochodzą rozwiązania zaprojektowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które w smart city również powinny czuć się jak u siebie w domu. Nowoczesne automatyczne toalety miejskie są doskonale przystosowane do ich potrzeb.
Jak uniknąć zniszczeń miejskiej toalety?
Nawet najpiękniej zaprojektowany szalet publiczny może ulec zniszczeniu. Zapobieganie temu pochłaniało niegdyś zbyt wiele pieniędzy, których samorządom ustawicznie brakuje. W inteligentnych miastach miejskie toalety tworzy się przy użyciu wandaloodpornych materiałów oraz pokrywa się powłoką odporną na graffiti. W efekcie nawet po wielu latach obiekty wyglądają bardzo dobrze, a ich wnętrze spełnia normy. To wpływa na zadowolenie mieszkańców, którzy mogą bez problemu skorzystać z toalety podczas spacerów.
Ekologiczne smart city z automatycznymi toaletami miejskimi
Niezwykle ważna dla smart city jest troska o środowisko. W tej kwestii automatyczne toalety miejskie nie zawodzą. Ponadto znajdujące się w nich automatyczne podajniki papieru oraz umywalki ograniczają zużycie materiału czy wody. A to nieoceniona pomoc w czasach, gdy nie można już pozwolić sobie na lekkomyślne marnotrawstwo.
Publiczne szalety stanowią jeden z najważniejszych elementów tworzenia przyjaznego mieszkańcom oraz przyjezdnym inteligentnego miasta. Na szczęście zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej samorządów. Należy więc spodziewać się, że miejskie WC będą w niedalekiej przyszłości spełniać współczesne standardy.